FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sanalgazete.net

Almanya kökenli ‘ağaç domatesi’ Rize’de satılıyor

Spread the love

Rize’nin Pazar ilçesinde yaşayan Erdal Saydı, Almanya’dan getirdiği ‘Tamarilla’ bitkisini bahçesine ekti, büyüyen ağaçlardan meyve toplamaya başladı. Meyvenin kilosu 10 liradan satışa çıktı.

Spread the love

Almanya’da 45 yıldır halı yıkama fabrikası işleten Erdal Saydı, geçen yıl memleketi Rize’nin Pazar ilçesi Derebaşı köyüne döndü. Almanya’da bir arkadaşının saksıya ektiği ‘Tamarilla’ bitkisinin tohumunu, yanında getirerek köyüne diken Saydı, büyüyen ve ağaç halini alan bitkilerden meyve toplamaya başladı.

Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

KİLOSUNU 10 LİRADAN SATIŞA ÇIKARDI

‘Ağaç domatesi’ adını verdiği meyvenin ünü, kısa sürede ilçeye yayıldı. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı planlayan Saydı, meyve siparişi almaya da başladı. Avrupa’da tanesinin 2 euroya satıldığını anlatan Erdal Saydı, az miktarda yetiştirdiği meyvenin kilosunu 10 liradan sattığını belirtti.

Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

MEYVEYİ YİYEN BEĞENİYOR

Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı hedeflediğini ifade eden Saydı, “Almanya’da saksıda gördüm, getirip bahçeme diktim. Kısa sürede büyüdü ve sürekli meyve vermeye başladı. Arkadaşlarıma fide dağıtıyorum, meraklı olanlar yetiştiriyor. Meyvesini yiyenler beğeniyor. Bahçeyi büyütüp daha fazla üretim yapacağım.” dedi.

Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

GÖZLERE FAYDASI VAR

Meyveyi bahçesine eken Mustafa Memoğlu da “Arkadaşım bunu Almanya’dan getirdi. Bahçede meyveleri görünce ben de kendi bahçeme ektim. Bu bitki gözlere çok faydalıymış. Rize, bu meyveyi çok sevdi. Burada iyi yetişiyor. Sürekli meyve veriyor. Gelecek yıl daha fazla ekip, satışına başlayacağım.” ifadelerini kullandı.

Almanya kökenli 'ağaç domatesi' Rize'de satılıyor

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
WhatsApp chat