FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sanalgazete.net

Gençlik ve Spor Bakanlığında Dağ fare mi doğurdu?

Gençlik ve Spor Bakanlığında Dağ fare mi doğurdu?
Spread the love

Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni yapılanması ile ilgili eski milli güreşçi ve Spor adamı Ahmet Ak sosyal medya hesabindan açıklama yaparak eleştirdi. Işte açıklamasının tamamı.

BU TESKILAT BU YENI YAPININ AGIRLIGINI NASIL TASIYACAK?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iyi niyetle yeniden yapılanmaya giden Gençlik ve Spor Bakanlığında bu yeni sistemde islerin istenildigi gibi gitmeyecegi asikardir.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde Spor, Kyk, Gençlik mudurluklerinin birleşmesi ve onların üstüne koordinatör müdür atanması Teşkilat yapısını operasyonellikten uzaklaştırıp, hiyerarşiyi ve yetki kullanımını daha karmaşık hale getirdigi kanaatindeyim.

illerde koordinatör müdürün altında 3 tane ( Spor, Kyk, Genclik) müdürlük kuruldu ve aynı islem ilçelerdede ,3 ayrı ilçe teşkilati adı altinda yapılandırıldı.
×××××××××××
Büyük ümitlerle beklenen birleşme sonucuna baktığımızda ise birleşmeden çok ayrışmanin daha etkin oldugu goze çarpmaktadır. Bu nedenle,Yetki dağilimi yukardan aşağıya yeniden revize edilmelidir.
×××××××××××

Adı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olan kurumda İl Müdürüne bağlı olarak Gençlik Hizmetleri, Yurt Hizmetleri ve Spor Hizmetleri adı altında kadro olarak defterdar yardımcısına eş değer birer kadro tahsis edilerek il Müdürüne bağlı olmak kaydıyla 3 Müdürlük oluşturuldu.

Tasra yeni yapılanma sistemine bakildiginda Il mudurlukleri koordinatör Müdürlük gibi gözükse de aslında 3 ‘ü de birbirinden bağımsız müdürlük haline getirildi. (Spor,Gençlik ve Yurtlar) Muhasebe ve personel işlemleri tek olsa da, Şahsi kanaatime gore oluşturulan yeni yapının kamu yönetim anlayışına uygun olduğunu söylemek pek de mümkün görülmüyor.

Çünkü bu yapı işlemeye başladığında sorunlar daha belirgin bir sekilde ortaya çıkacaktır.

Taşrada bu yapının oluşturulması, hizmet uretebilmesi, Yetki çatışmasının ortadan kaldırılabilmesi için ilk once KYK ve Gençlik Genel Müdürlüğü’nun lagvedilerek, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü çatısı altında birleşmesi gerekiyordu.
×××××××××××
Konuyu taşra teşkilatı açısından incelediğimizde karsımıza bir çok sorunun çıktığı görülmektedir. En azından bu sorunların bir kaçını irdeleyip sıralayalım…

1) Koordinator müdür diğer müdürleri nasıl koordine edecek ve yetki noktasında Bakandan sonra kimden talimat alacak,

2) KYK, Gençlik ve Spor Mudurlerine, ilgili hangi Genel Müdür, ne sekilde talimat verecek,

3) Koordinatör müdür ve alt mudurler görev tanımları içerisinde hangi genel müdüre karşı sorumlu olacak

4) Taşrada müdürlükler arası sıkıntı oluştuğunda müdürler sorunu hangi genel müdüre aktaracak,çözümü kim sağlayacak.

5) Taşrada Teskilatin il yada ilcelerdeki mevcut, fiziki, Teknik ve idari yapisi yeni sisteme ne kadar sürede uygun hale getirilecek. V.s buraya daha bir çok soru eklenebilir ama şurası muhakkakki bu Güzelim Teşkilatın bu yeni yapısiyla yola cikmasi, başarılı olması büyük gayret ister. Ve orta vadede bu sorun çözülecek belki ama hedefe ulasmada 10-0 geriden başlamış olacağız. Umarım yanilan biz oluruz çünkü bu teskilat bir taraftan sporla ilgilenirken, diğer taraftan gençlik faaliyetleri ile ilgilenecektir.Yani iki ucu sıkıntılı bir yapı olması çözümü biraz daha zorlaştıracaktır.

           ×××××××××

Not: Sayın Spor Bakanımız çok iyi niyetlerle bu sorunları mutlaka çözecektir insaallah. Ama sorunlar dağ gibi bu personel yapısı ile bu sorunların asılması büyük emek ister. Allah sayın bakanımızın ve ekibinin yardımcısı olsun.Cunku bu teskilat oncullugu itibari ile doğrudan milletin milli ve manevî değerlerine yaptığı katki ile öne çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
WhatsApp chat