FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite

Spread the love

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, kentin en bilimsel yumurta ve balını üretiyor.

Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite
Spread the love

Fakülte bünyesinde yer alan tavuk kümesi ve arı kovanları, hem bilime hem Uşak halkına hizmet ediyor. Bu amaçla, üniversite bünyesinde bal ve yumurta üretimi yapılıyor.

“CİVCİV ÜRETME ÜNİTEMİZ VAR”

Uşak Üniversitesi’nin her geçen gün yeni bir projeye imza attığını söyleyen Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Projelerimizden bir tanesi de tavuklar ve yumurtalar üzerinde gerçekleşen bir proje. Aynı zamanda civciv üretme ünitemizde var. Burada tavuklarımızdan elde ettiğimiz yumurtaları aynı zamanda biz döner sermaye üzerinden değerlendirerek buranın giderlerine de katkı sağlıyoruz. Tabi ki üniversitenin temel amaçlarından bir tanesi iyi, kaliteli insan yetiştirmek, çağı yakalayabilen insan yetiştirmek.” dedi.

Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite

“BILDIRCIN DA ÜRETECEĞİZ”

Savaş, “Dolayısıyla buradaki tavuklarımız da bize daha fazla yumurta vermek için koşuyorlar. Aynı zamanda bıldırcın üzerine araştırmalarımız da var, şu an bıldırcın yok ama yakın zamanda hem yumurtasını hem bıldırcını üreteceğiz.” diye konuştu.

Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite

“YÜZDE YÜZ DOĞAL”

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde 45 kovan arı bulunduğu bilgisini veren Rektör Savaş, “Ballarımız yüzde yüz doğal baldır. Bu balları biz hem araştırma amaçlı kullanıyoruz ham de döner sermaye aracılığıyla satmak suretiyle burada lazım olan bir takım sarf malzemeleri almış oluyoruz. Tabii sadece bal üretmekle kalmıyoruz, propolis de üretiyoruz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kanser hastalarına en iyi gelen bir gıdadır.” ifadelerini kullandı

Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ