FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sanalgazete.net

KREŞLERDE SPOR….

KREŞLERDE SPOR….
Spread the love

KRESLERDE SPOR….

Danimarkada 2012’den bu yana, spor eğitimi veren, onaylı kreşlerin sayısı dört katına çıkmıştır. Çocuğunun yaşamının ilk yılları motor gelişimi ve hareket keyfi icin, kreşlerde spor eğitimi çok önemlidir.

Ülkedeki kreşlerdeki çocuklar, motor egitim becerileri cercevesinde, hareket egitimi ile birlikte engellerle mücadele etme, hareket dengesi, el ve goz koordinasyonu vs gibi alanlarda uzman egitimcilerden egitim almaktadirlar.

2012′ yilindan bu yana, DGI, Danimarka Spor Federasyonu (DIF) ve VIA Üniversite Koleji’nde spor onaylı anaokulu ve kreş sayısı 111’den 442’ye yükselmiştir.

“Yaşamın ilk üç yılı, çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Bu aynı zamanda motor gelişim ve büyük ölçüde hareket becerisi için de geçerlidir. Bu nedenle, ‘Yaşam için hareket’ konusunda daha aktif bir Danimarka amaclanmaktadir.

Gunduz bakim kurumlari olan, Kreslerde spor egitim çalışmalarının, gün geçtikçe artması kreş yöneticilerinide motive etmektedir. Çünkü kreşlerde spor eğitimi uzun vadede Danimarka toplumuna hem başarı hemde sağlık getirecektir.

DGI başkanı Charlotte Bach Thomassen yaptigi aciklamada, Kreslerin çocuklara spor eğitimi verebilmeleri için, mutlaka DGI’ den spor sertifika belgesi almaları gerektiğinin yanında, Kreslerin egitici personellerininde DGI’nin düzenlemiş oldugu, teorik ve pratik eğitim kursundan geçmeleri gerektiğini söyledi..

Not: 5.400 bin nüfuslu Danimarka, Tüm yaz olimpiyatlarinda, Ülkemizin kazandığı madalya sayisinin iki katından fazla madalya kazanmıştır. Ayrıca Ülkemizde ilk-orta-lisede okuyan öğrenci sayimiz bile Danimarka nüfusunun 3 katından fazladır.Bu nedenle Turkiyede yeni bir spor ve eğitim sistemine ihtiyaç var…

Uzun vadeli Ülke stratejik planlarında mutlaka spora yer verilmeli ve sporun etkili gücünden istifade edilmelidir.

Cunku; spor huzur demektir, barış demektir, sağlık demektir, mutluluk demektir, paylaşma demektir, saygı demektir, Moral demektir, Eğitim demektir ve terbiye demektir…

Bakiniz;? Turkiyede Anaokulları veya kresler Spor sertifikalı olur, Danimarkadaki gibi bir yapı kurulur ise, Bir çok aile cocugunu spor sertifikalı kreşlere yönlendirir ve kazanan Ülkemiz ve Turk sporu olur.

Sporun olduğu yerde, eczaneye, Hastahaneye, Cezaevine ihtiyac olmaz Cünkü, Spor yapan insan kendisiyle barışık, sağlıklı, saygılı ve sevecen insandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ