FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Rize’de eğimli binalar

Spread the love

Yıllar önce inşa edilen ve dolgu olan zemindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan 96 daireli 4 bina çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Rize’de eğimli binalar
Spread the love

Engindere Mahallesi’nde deniz dolgusu yapılarak kazanılan alanda 30 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemininde kaymalar yaşandı.

DEMİR DİREKLERLE GÜLENDİRME ÇABASI

Bazı ev sahipleri, yapıları demir direklerle güçlendirmeye çalıştı, çok sayıda daire ise boşaltıldı. Gün geçtikçe binalardaki eğim artarken, 24 daireli bina ile bitişiğindeki bina arasında boşluk oluştu.

Rize'de eğimli binalar

YIKIMI İÇİN ADIM ATILMADI

Tehlike oluşturan binalar için ‘riskli yapı’ raporu hazırlandı. Ancak, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gündeme gelen binalarla ilgili henüz bir adım atılmadı. Riskli binalarda yaşayan vatandaşlar, korku içerisinde evlerinde kaldıklarından yakınarak, binalar yıkılmadan önlem alınmasını istedi.

“KORKU İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ”

Eğimli binada oturan daire sahibi Necla Birben, “Binalarda eğim var. Bu bir gerçek. Binalar yamuluyor, duvarlar çatlıyor. Balkonlara demir direkle destek verdiler. Artık bu binalar yıkılsın ve yeniden yapılsın. Yıllardır korku içerisinde yaşıyoruz” dedi.

Rize’de eğimli binalar VİDEO

Rize'de eğimli binalar

“TIR GEÇİNCE BİNA SALLANIYOR”

Canan Ferah ise, “Yetkililer geldi, baktı ama bir şey yapılmadı. Yoldan tır geçince bina sallanıyor. Odalarımızda duvarlar çatladı, ama sesimizi duyuramadık. Bina sütunlarında çatlaklar var. Artık bir önlem alınmalı” diye konuştu.

“ÖNLEM ALINMAZSA BU BİNALAR ÇÖKER”

Mehmet Birben de, “Binaların zeminini su basıyor. Zemin bitmiş. Binanın çevresinde beton kaplama ile bir güçlendirme yapıldı ve binalar böyle ayakta durmaya çalışıyor. Burada bir kentsel dönüşüm olmalı. Önlem alınmazsa 2-3 yıl sonra bu binalar çökebilir” ifadelerini kullandı.

Rize'de eğimli binalar

“ÇOCUKLAR UYUYAMIYOR”

Binada korku içerisinde yaşadıklarını anlatan Ayfer Demir, “Çocuklar gece uyuyamıyor. Kalkıyorlar ‘Anne evler yan, yıkılır mı?’ diye soruyorlar. Evde sanki düşecek gibi oluyoruz” diyerek evlerin yıkılıp yeniden yapılmasını istedi.

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

Rize'de eğimli binalar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ