Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sanalgazete.net

Rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi

Spread the love

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) hazırlanan “Dikey Eksenli Portatif Rüzgar Santrali” projesi kapsamında çok düşük şiddette esen rüzgarda bile elektrik üretilebilecek.

Rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi
Spread the love

TÜBİTAK’ın desteğiyle hazırlanan projeyi test etmek için hazırlanan rüzgar santrali, Kanuni Kampüsü’nde boş yakıt tanklarının üzerine kuruldu.

Teknoloji Transfer Ofisi’nde proje uzmanı Eren Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ofis olarak girişimcileri ve yerli ürünleri desteklediklerini söyledi.
Dünyanın temiz enerji peşinde koştuğuna dikkati çeken Yılmaz, “O nedenle bu ürün çok önemli çünkü hem ülkemizde üretilecek hem de yerli ve milli ürün olacak. Daha düşük rüzgarda dahi çalışabiliyor. Projeye yazımından alımına kadar destek sağladık ve kampüste bunu test edebiliyorlar.” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZDA KURUMSALLAŞTIK”

Projenin yürütücüsü ve KTÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Hakkı Şenol ise 2017 yılında TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Projesi kapsamında hibe desteği almaya hak kazandıklarını belirterek şöyle devam etti:
“Bunun üzerine Trabzon-Teknokent içerisinde şirketleşerek çalışmalarımızı kurumsallaştırdık. Dikey Eksenli Portatif Rüzgar Santrali isimli projemizin tasarım ve bilgisayar destekli analizlerden sonra 1:10 ve 1:5 ölçekli modeller ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi akış görüntüleme ve izleme laboratuvarlarında test ederek verimliliğini artırdık ve tasarımını geliştirerek yenilikçi bir rüzgar tribünü tasarımı ortaya çıkardık.”

KTÜ’de rüzgar enerjisiyle elektrik üretilecek VİDEO

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ