Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sanalgazete.net

Savunma sanayisinde ihracat oranları artış gösterdi

Spread the love

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Atak, Anka, Hürkuş ve Gökbey satışlarıyla ihracatını arttırdı.

Savunma sanayisinde ihracat oranları artış gösterdi
Spread the love

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan Havacılık ve uzay alanında Türkiye’nin gurur kaynağı olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2018’de savunma sanayisinin güçlenmesi ve ülkeyi havacılıkta ön sıralara taşımak için bir dizi çalışma yaptı.

Şirket, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla Milli Muharip Uçak Projesi başta olmak üzere, dünyada yalnızca sayılı ülkelerin sahip olduğu teknolojilere erişmek için faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda şirketin insan kaynağına önemli takviyeler yapıldı.

İHRACAT ARTTI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yıl boyunca yürütülen çalışmalar ekonomik göstergelere yansıdı. Şirketin ürün yelpazesi yanında ekonomik ve finansal göstergeleri de belirgin şekilde arttı.

Şirketin satışları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 16 yükseldi ve 1,65 milyar doları buldu. Satışların yüzde 50’sini ihracat oluştururken, yurt dışı satışların getirisi 831 milyon dolara çıktı.

Atak helikopteri için görüşülen Pakistan ile 30 adetlik satış için anlaşma sağlandı. Türk güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla teslim edilen Atak helikopteri sayısı da 40’ı aştı.

Milli Muharip Uçak’a yönelik geliştirmeler sürerken, rüzgar tüneli testleri de başarıyla yürütüldü.

T625 Genel Maksat Helikopteri 5 yıl önce söz verilen tarihte gökyüzüne taşındı ve “Gökbey” adını aldı.

Yerli helikopterin motoru Bakan Varank tarafından denendi ARŞİV

ANKA BAŞARISI SİPARİŞ GETİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinde, yurt içinde ve dışında güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklenmesi doğrultusunda22 Anka insansız hava aracı tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

Toplam 15 bin saat uçuş gerçekleştirerek vatan nöbeti tutan Anka’ların sayısı da 14’e ulaştı. Anka’lar, uydu kontrolü sayesinde en uzak bölgedeki görevler için hazır hale geldi.

Milli İHA ANKA yerli motorla ilk uçuşunu yaptı ARŞİV

HÜRKUŞ GÖREVE HAZIRLANIYOR

Hürjet şekilleniyorTUSAŞ’ın yerli ve milli girdisi altında tasarlayıp ürettiği temel eğitim uçağı Hürkuş’un envantere girişi için önemli bir adım daha atıldı. Hürkuş, İzmir-Çiğli’de başladığı uçuşlarıyla Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Hürjet Projesi’ne yönelik çalışmalar, Hava Kuvvetleri ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak başlatıldı. Hürjet’in dış geometrisi 2018’de dondurulurken sistem yerleştirme çalışmaları devam ediyor.

Erdoğan Hürkuş’u imzaladı ARŞİV

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ